HODLERS. Prevail: Prawie 60% wydobytych Bitcoinów znajduje się w posiadaniu długoterminowych inwestorów, raport mówi

Zgodnie z ostatnim raportem, większość wszystkich wydobytych bitcoins są w posiadaniu długoterminowych inwestorów, podczas gdy tylko 19% jest wykorzystywane do handlu.

Mimo, że profesjonalni inwestorzy stanowią około 4% rynku, są oni w dużej mierze odpowiedzialni za znaczący rozwój cen, dodały badania.

BTC HODLERS On The Rise

Firma Chainalysis, zajmująca się monitorowaniem kryptokurrency, opublikowała niedawno swój najnowszy raport badający zachowanie inwestorów Bitcoin. Bardziej szczegółowo, zbadała ich podejście do „do czego ludzie używają Bitcoinu?“

Przypadki użycia Bitcoin’a. Źródło: Analiza łańcuchowa
Bitcoin’s Use Cases. Źródło: Analiza łańcuchowa
W ciągu jedenastu lat istnienia Bitcoin wydobyto około 18,6 miliona monet. Około 60% tej ilości „znajduje się w posiadaniu podmiotów – ludzi lub firm – które nigdy nie sprzedały więcej niż 25% Bitcoinu, który kiedykolwiek otrzymały, i często trzymały się tego Bitcoinu przez wiele lat, który nazywamy Bitcoin przechowywany dla długoterminowych inwestycji“.

Firma sklasyfikowała również jako zaginione Bitcoiny kolejne 20%, które nie przeniosły się z obecnego zestawu adresów w ciągu pięciu lub więcej lat. Oceniając to, Chainalysis powiedział, „to pozostawia tylko 3,5 miliona Bitcoinów – lub 19% wszystkich wydobytych Bitcoinów – które przemieszczają się często, głównie pomiędzy giełdami, które nazywamy Bitcoinami używanymi do handlu“.

Tobie też może się spodobać:
Bitcoin utrzymywany na giełdach w ciągu roku zmniejsza się w miarę jak inwestorzy zbierają się na Księżyc.
Raport: Tylko 23 miliony podmiotów posiada Bitcoin Era, co stanowi 0,3% ludności świata.
Miesięczny wolumen kryptopochodnych w New All-Time High: Binance Ahead of BitMEX
Powyższe dane ukazują znaczną mentalność HODLerów od inwestorów BTC, a większość z nich „traktuje to jako cyfrowe złoto“. Jest ona jednak wspierana przez aktywny rynek handlowy, a szacowane 3,5 miliona „wykorzystywane w handlu zasila rynek, a w interakcji z poziomem popytu, określa cenę“.

Detaliczne Vs. Profesjonalni handlowcy


W sprawozdaniu dokładniej zbadano tło działalności przedsiębiorstw handlowych. Podczas gdy ustalono, że „dziesiątki milionów ludzi posiada Bitcoin“, liczba osób aktywnie handlujących aktywami tygodniowo nie przekracza 340.000. Obliczając wielkość USD dokonanych przez traderów transferów, Chainalysis sklasyfikował ich w dwóch grupach – detalicznych i profesjonalnych.

Transfery Bitcoinów na giełdę: Źródło: Chainalysis
Transfery Bitcoinów do wymiany: Źródło: Analiza łańcuchowa
Zakładając, że handlowcy detaliczni deponują mniej niż 10.000 dolarów BTC na platformach w danym czasie, w raporcie stwierdzono, że są one „znaczną większością, stanowiącą 96% wszystkich transferów wysyłanych na giełdy średnio co tydzień“.

Wpływy BTC na giełdę: Źródło: Transfery Bitcoinów na giełdy: Źródło: Bitcoin Transfery do giełd: Źródło: Analiza łańcuchowa:
BTC Exchange Inflows: Źródło: Transfery Bitcoinów na giełdę: Źródło: Analiza łańcuchowa
Jednak pomimo tego, że profesjonalni traderzy odpowiadają jedynie za 4% liczby transferów BTC na platformy, w rzeczywistości „kontrolują oni płynność rynku, stanowiąc 85% całej wartości Bitcoinu w USD wysyłanego na giełdy“. Oczywiście, oznacza to, że profesjonalni traderzy są „najbardziej znaczącymi uczestnikami dużych ruchów rynkowych“.

Bitcoin’s Current Homes
W ramach analizy łańcuchowej zbadano również aktualne lokalizacje najistotniejszych części BTC.

„Mniej więcej 60% Bitcoinów, które nie zostały utracone, znajduje się w posiadaniu licencjonowanej usługi powierniczej, lub jak FATF by to określiła, wirtualnego dostawcy usług w zakresie aktywów (VASP). Większość giełd kryptograficznych mieściłaby się w tej kategorii wraz z hostowanymi portfelami.

Udział ten stale wzrastał w miarę upływu czasu, odzwierciedlając rozwój sektora usług powierniczych w zakresie waluty kryptograficznej, ponieważ Bitcoin stał się bardziej popularny“.

Binance, Huobi, Coinbase i Bitfinex, są odpowiedzialne za prawie 40 proc. wszystkich BTC otrzymanych w 2020 r. Kolejne dziesięć platform otrzymało łącznie 36% wolumenu transferu, a setki innych małych giełd otrzymało pozostałe 24%.